Numer umowy o dofinansowanie: POIR.01.01.01-00-0993/17
Okres realizacji: 2018-05-01 – 2020-06-30
Wartość projektu: 1 197 411,58 PLN
Wartość dofinansowania z EFRR: 918 735,16 PLN
Projekt zakładał opracowanie systemu pomiarowego wykorzystującego promieniowanie optyczne z zakresu widzialnego promieniowania elektromagnetycznego. Efektem prac jest kompletny system do matrycowego pomiaru luminancji ze szczególnym uwzględnieniem pomiaru oświetlenia drogowego zgodnego z wymaganiami normy PN-EN 13201. System automatyzuje wiele czynności pomiarowych, co przyczynia się do skrócenia czasu ich trwania i uniknięcia błędów wynikających z czynnika ludzkiego. Opracowany system cechuje się odpornością na warunki zewnętrzne (IP54) i zawiera: bateryjne źródło zasilania, znaczniki do oznaczenia pola pomiarowego, optykę dostosowaną do szerokości pola pomiarowego, narzędzie do pomiaru odległości, oprogramowanie umożliwiające wygodne i szybkie uzyskanie wyników pozwalających na ocenę jakości oświetlenia drogi w czasie rzeczywistym, automatyczne rozpoznawanie konfiguracji układu optycznego, stabilizację temperatury pracy układu pomiarowego.
Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014 – 2020
Oś priorytetowa 1: Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka
Działanie 1.2. Wzmocnienie potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw Wielkopolski
Tytuł projektu:
Utworzenie laboratorium wzorcowania optycznego i przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych nad opracowaniem realizacji wzorca promieniowania
Cele projektu:
Celem realizacji projektu jest utworzenie innowacyjnego na skalę kraju laboratorium wzorcowania optycznego.
Projekt zakłada transfer pasywny, który obejmie wdrożenie wyników prac B+R do własnej działalności gospodarczej oraz transfer aktywny, który obejmie komercjalizację technologii na zasadach rynkowych.
Efekty projektu:
Realizacja projektu przyczyni się̨ do poprawy sytuacji pomiarów optycznych w kraju, a dostępność́ usług wzorcowania i kalibracji wpłynie na podniesienie jakości wykonywanych pomiarów w laboratoriach przemysłowych oraz ośrodkach naukowych, a także przyczyni się̨ do rozpowszechnienia praktyki wykonywania wysokiej jakości pomiarów optycznych jako etapu projektowania i produkcji sprzętu oświetleniowego.
Całkowita wartość projektu: 1 013 460,00 PLN
Kwota dofinansowania: 700 000,00 PLN